Отримати інвестиції

У класичному розумінні ІНВЕСТИЦІЇ – це частка у бізнесі (кошти в обмін на частину прибутку, інвестор несе ризик втрати капіталу).

Переваги

  • отримуєте значну/всю суму на реалізацію проєкту;
  • інвестор зацікавлений у реалізації та розвитку проєкту;
  • можна отримати корисні зв’язки у профільній сфері.

Недоліки

  • часто, залучаючи інвестора, ви втрачаєте повний контроль над проєктом;
  • інвестор фінансує тільки проєкти, в успішності яких впевнений особисто;
  • залучення інвестицій напряму залежить від презентації проєкту та інших досить суб’єктивних факторів.

Пряме інвестування – коли інвестор купує певну кількість акцій підприємства або організації, що забезпечує його участь у процесі управління компанією. 

Кредитне інвестування – коли інвестор залучає кредити банків або фінансових компаній для інвестування. Для цього інвестор повинен мати заставний інструмент для банку і підтвердження ефективності інвестицій у вигляді детального бізнес-плану.

Проте останнім часом в Україні з’являються й нові форми інвестицій

Наприклад, бізнес-інкубатори або кластери – коли інвестор створює умови для групи компаній одного або кількох схожих напрямків діяльності. Надає приміщення та інфраструктуру в обмін на частку в бізнесі. 

В Україні такий формат найактивніше демонструють IT-кластери.

Інвестиційні компанії зазвичай спеціалізуються на конкретній сфері бізнесу. Перевагу в залученні інвестицій мають підприємці, які працюють в певній галузі не менш як рік та мають потенціал до виходу на міжнародний ринок. 

Для участі в інвестиційному проєкті великі вкладники вимагають, як мінімум, бізнес-план і техніко-економічне обґрунтування проєкту

Умови кредитування обумовлюються й оформляються в індивідуальному порядку.  

Як сподобатися інвестору

Опишіть ідею продукту, його конкурентні переваги, ризики бізнесу, стратегію розвитку тощо. Оцифруйте всю необхідну інформацію – надайте прогноз грошових потоків та розрахунки компенсації вкладеного капіталу.

Зробіть гарну презентацію, так званий тизер проєкту. Це може бути відео чи просто файл PowerPoint. 

Якщо у вас активний бізнес, перед пошуком інвестора подбайте про належний рівень фінансового менеджменту у вашій компанії, фінансовий облік та звітність. Це дуже важливо для залучення капіталу. 

Суттєва перешкода і для інвестування, і для залучення банківського кредиту в українські бізнес-проєкти – це неспроможність представити свою компанію на цифровому (бухгалтерському) рівні.

Умови інвестування

На початку співпраці варто: 

  • чітко домовитися про обов’язки кожної зі сторін;
  • провести детальні переговори, зрозуміти наміри та плани інвестора;
  • укласти угоду. 

Йдучи на домовленість з інвестором, будьте готові погодитися з його присутністю в компанії. Ніхто не надасть вам кошти без встановлення контролю за їх використанням та діяльністю компанії на період дії угоди. Важливо, щоб цей контроль не гальмував розвиток компанії, а давав можливість оперативно реагувати на динамічну ринкову ситуацію та приймати своєчасно управлінські рішення.

Інвесторами можуть бути українські та іноземні компанії і фонди.

Серед топових світових інвесторів 500 Startups, FundersClub, GV, Plug and Play, Startup Wise Guys, General Catalyst і інші. Більшість фондів – з США, Естонії, Британії. Багато українських стартапів успішно скористалися їхньою допомогою.