❗ Це не «дармові гроші», а шалений конкурсний відбір та подальше звітування про використання залучених ресурсів.
Грантодавець/донор – це вітчизняна чи зарубіжна благодійна організація, що надає грантову підтримку конкретним проєктам, які відповідають її цілям і завданням.
Часто грантодавцями є благодійні фонди, що отримують фінансові кошти від організацій та/або приватних осіб для надання грантів та беруть на себе зобов’язання щодо цільового їх використання. Відповідно до цих зобов’язань грантодавець встановлює певні умови розгляду заявок і підтримки найкращих з них.
Щоб отримати грант, ваша ідея повинна бути цікавою, інноваційною, а головне – економічно обґрунтованою.
На що надаються гранти
Більшість фондів готові профінансувати інновації в галузі економіки та бізнесу, а також екології, демократії, культури, соціального підприємництва.
Грант простіше отримати на оренду приміщення, придбання сировини та матеріалів, якщо проєкт дольовий (частина передбачуваних витрат на купівлю устаткування гасить зі своїх коштів заявник, а залишок по проєкту виділяє інвестор).
❗ Завжди ретельно читайте умови отримання гранту!
Деякі фонди, наприклад, не надають кошти на виплату зарплатні. Інші ж, в основному закордонні донори, до фінансування цієї статті витрат ставляться без заперечень.
❗ Врахуйте, що грант надається траншами на кожен етап реалізації проєкту. Якщо потрібно придбати певне обладнання або сировину, то грант на це виплатять не готівкою, а безпосереньо оплатять купівлю потрібних одиниць або компенсують вартість за чеком.
Грант НЕ дадуть, якщо
- спонсор не впевнений у прибутковості підприємства і в компетенції керівника;
- підприємець вже брав грант на розвиток, але закрив справу без результатів;
- підприємець помітно завищує показники витрат на ведення бізнесу, щоб отримати більшу суму;
- опис проєкту та/чи кошторис не мають економічного обґрунтування/складені неправильно/не відповідають цілям грантодавця.
Хто може отримати грант
При відборі учасників програми підтримки малого та середнього бізнесу в різних випадках діють різні критерії.
- Якщо фінансування надає закордонний фонд, то для нього головне – повне цільове використання коштів відповідно до затвердженого бізнес-проєкту, дотримання бюджету і часу. Тому, як правило, закордонні спонсори охочіше вкладають кошти у представників бізнесу, які раніше вже отримували гранти.
- Державі ж за своєю функцією важливо забезпечити зайнятість і соціальний захист населення. Тому щорічно місцеві органи влади визначають пріоритетні для свого регіону сфери господарювання. У розвитку саме цих галузей найбільше зацікавлена держава, а значить, підприємцям, які обрали відповідний напрям діяльності, отримати грант буде простіше.
І якщо іноземці вважають за краще давати гроші досвідченим «гравцям», то держава віддає перевагу новачкам, яким потрібен впевнений старт: випускникам вузів, безробітним, тим, хто потрапив під скорочення, одиноким матерям, людям з інвалідністю, військовим у відставці або ВПО (внутрішньо переміщеним особам).
Документи для гранту
Зазвичай для отримання гранту варто заповнити заявку за формою, яку надає сам грантодавець, але до базового грантового пакету входять ще й:
- Опис проєкту: назва, мета, цілі, очікувані результати, терміни й етапи реалізації, сталість проєкту, його приблизна вартість і основні фінансові показники.
Інколи – ще й мотиваційний лист з поясненнями, чому ваш проєкт важливий і заслуговує на підтримку.
- Кошторис проєкту. Інколи бізнес-план.
- Установчі документи.
Збирати документи варто починати заздалегідь, не відкладаючи до крайнього терміну подачі заявки. Також варто бути терплячим і наполегливим. Приватні, особливо іноземні фонди, можуть запитувати додаткову, і часом, здається, абсурдну документацію. Якщо відчуваєте, що самі не справляєтесь, краще скористайтеся послугами консультантів. Це підвищить ваші шанси на успіх.
Де шукати грантові пропозиції
Найочевидніший помічник у цьому питанні – інтернет. Є безліч мережевих ресурсів, що пропонують перелік актуальних грантів на будь-який смак. Найвідоміші: Ресурсний центр ГУРТ та Громадський простір.
Існують також каталоги Foundation Directory та European Foundation Center з переліком донорських установ, що підтримують проєкти в Європі, США та за їхніми межами.
Більше інформації ви зможете знайти на сайтах самих фондів.
Ви також можете звернутися із цим питання до Міністерства економічного розвитку України, посольств та у місцеву адміністрацію.